Home Ofis Çalışmak!

Çalışma hayatının zor kısımlarını ele aldığımızda ilk akla gelenler, yoğun tempo, her gün yaşanan trafik yüzünden işe yetişme telaşı ve akşam dönüş trafiğine eklenen yorgunluk ve iş yerindeki olası stres olmaktadır. Birde yaşamın genel yorgunluğu göz önüne alındığında çalışma temposu insanı gerçekten yıpratmaktadır. Son yıllarda özellikle Amerika başta olmak üzere batıda da yaygınlaşan home office çalışama şekli insanlara oldukça cazip gelmektedir. Peki home Office çalışmanın avantaj ve dezavantajları neler? Sizler için araştırdık.

Home Office çalışmak kulağa harika bir fikir gibi gelse de çok planlı çalışmayı gerektirir. Aynı ofiste çalışıyor gibi plan ve programa uymayı gerektiren bu yöntem, avantajları olduğu kadar ilk önce akla gelmeyen ancak yaşandıkça sanıldığı kadar kolay olamayan bir tercih şeklidir.

Önce home Office çalışmanın inanılmaz avantajlarına bakalım. Bir defa çileye dönüşen trafikten kurtulup, zamanı kazanmanın yanı sıra yol masrafından kurtulacaksınız. Ayrıca yemek ve diğer masraflarınızda da ciddi tasarruf ettiğinizi göreceksiniz. Ayrıca ailenize, varsa çocuğunuza daha fazla zaman ayırıp onlarla birlikte vakit geçirebileceksiniz. Daha da güzeli çalışma saatlerine ve ara vermeye kendiniz karar vereceksiniz. Sabahları trafikte geçireceğiniz zamanları koşuşturmaya gerek olmadan geç uyanma lüksüne sahip olacaksınız, üstelik ara verdiğiniz işinize devam etmeye karar verecek olan yine sizsiniz. Zaman ayıramadığınız sosyal hayatınızla daha fazla ilgilenme olanağı sunan home Office çalışma şeklinin ne gibi zorlukları olabilir ki demeyin, hemen söyleyelim.

Çalışma saatinizin olmaması bir dezavantajdır, çünkü bu rahatlık sizi işinizi yapmaya alıkoyan bir dürtüye dönüşebilir. Çalışma arkadaşlarınızın olmadığı home Office de herhangi bir problem karşısında ekip ile birlikte çözebileceğiniz sorununuzda yalnızsınız. Herhangi bir probleme karşı müdahaleye hazırlıklı olmalısınız.

Ev ortamında çalışma konsantrasyonunuzu bozacak birçok unsur bulunmakta. Örneğin bir içerik oluştururken ya da bir programın yazılımı için motive olmuşken eve gelen bir komşu ya da arkadaşa ben çalışıyorum şimdi beni yalnız bırak demek ofistekinden daha zordur. Sık sık çalan kapı zili ya da ailenizin diğer bireylerinin sebep olduğu trafik sizde odaklanmayı zorlaştırabilir.

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat