Y Kuşağının Ofis Beklentileri

Teknolojinin getirilerinden biri de farklılaşan yaşam şekilleri oldu. Gün geçtikçe değişen isteklerle beraber, ofis yaşamında da yeni akım yaygınlaşmaya başladı.

Zamanının büyük bir dilimini ofis ortamında geçiren kişiler, süreklilik ve verimliliği artırmak amacıyla ofislerinde köklü değişiklik ihtiyacı hissediyorlar. Evlerinden daha çok ofiste vakitlerinin geçtiğine dikkat çeken yeni nesil çalışanların ofis beklentileri, ev ortamı rahatlığı ve konforunda olmaları yönünde ibreyi döndürüyor. Hem modern hem fonksiyonel ofis alanlarına artan talep doğrultusunda alanlar yaratmadaki artış azımsanmayacak derecede göze çarpıyor.

İster büyük ister küçük olsun, ofis ihtiyaçları göz önünde bulundurulurken çalışanlar arası iletişim, sosyal ortamlar, sosyal etkinlikler ve firmaya duyulan aidiyet hissinin arttırılmasına ve modern çizgilerin ortama renk katmasına dikkat ediliyor.

Global markalara bakıldığında ofis ortamlarının, Y kuşağının beklentilerine göre dizayn edildiği ve bu doğrultudaki tasarımlarda verimin arttığı görülüyor. Tüm dünyadaki nüfusun yüzde 35 ini oluşturan Y kuşağı, yakın yıllarda işgücünün yüzde 75ini oluşturacağı düşünülürse talepleri ciddiye almanın farkına varılması gerekiyor.

Dünyanın en iyi kurumlarının ofis ortamlarını ve konum stratejilerini, Y kuşağının istekleri doğrultusunda planlandığına şahit oluyoruz.

Çalışma hayatında gün geçtikçe daha aktif olan Y kuşağının, yeni çalışama alanlarının şekillenmesinde belirleyiciliği olma özelliği her geçen gün artıyor. Açık ofislerin hızla yaygınlaştığı günümüzde, bazı kaygılarında ortaya çıktığı göz ardı edilmeyecek kadar yüksek sesle dillendiriliyor. Bu kaygılar arasında, gürültü, dikkat bozukluğu ve çalışanlara özel alanların olmaması gibi karşıt seslerinde olduğunu söylemeliyiz.

Peki Y kuşağı dediğimiz, teknolojiyi mükemmel kullanan bu jenerasyonun beklentilerinin neler olduğuna daha yakından bakalım mı?

  • Genç, modern çizgiler taşıyan, dinamik, yaratıcı bir ofis ortamı talep ediyorlar.
  • Sosyalleşebilecekleri spor alanları, oyun odaları, ofis içinde mini bir mutfak, bar, cafe gibi alanların olmasını istiyorlar.
  • Ekip çalışmasına ve iş arkadaşlarıyla iletişimlerine destek verecek opsiyonların varlığını görmek, istekleri arasında yer alıyor,
  • Çalışma alanlarının tasarımlarının, sosyalleşmelerine hız kazandırması Y kuşağı için çok önem arz ediyor.
  • Ofis mobilyalarının kolay taşınabilir olması da tercihleri arasında yer alıyor.

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat